W pracy spędzamy 1/3 dnia, przez kilka godzin znajdujemy się w otoczeniu innych pracowników, w przypadku sekretarki jest to głównie jej podwładny. Warto byłoby spędzać ten czas w towarzystwie osób nam znanych i lubianych. Pamiętajmy, że w pracy zdarzają się często sytuacje nerwowe, problemy, koleżanka lub kolega z pracy są najbliższym źródłem wsparcia w takiej sytuacji. Dobre relacje zawodowe można także przenieść także na grunt prywatny, najczęściej zaprzyjaźniamy się z osobami na podobnym stanowisku i pozycji w firmie. W Stanach Zjednoczonych, większość osób mówi sobie na „Ty”, w Polsce wygląda to nieco inaczej. Należy trzymać się zasad nieformalnej etykiety, za szybkie spoufalanie się nie jest dobrze widziane. Każda firma ma swoje zasady, hierarchie związane ze stanowiskiem, wiekiem. Przez omijanie tytułów per pan staramy się skrócić dystans, zawiązać nić sympatii z klientem.
Kto powinien pierwszy wyjść z inicjatywą przejścia na „Ty”?
- Osoba starsza do młodszej
- Szef do podwładnego
- Pracownik z wyższym stanowiskiem do zajmującego niższe
- Klient do kontrahenta
Co zrobić jeżeli podwładny mówi do Ciebie mniej formalnie?
Często zdarza się, że szef mówi do swojej sekretarki „Pani Krysiu”, w tym wypadku nie możemy przejść analogicznie i odpowiedzieć mu „tak, Panie Krzysiu”. To on jest naszym podwładnym i to on powinien wyjść z inicjatywą przejścia na „Ty”. Pamiętajmy jeżeli nawet jesteśmy już na tym mniej oficjalnym etapie w tytułowaniu i Pan Krzyś zmienił się po prostu w Krzysia to przy klientach, osobach trzecich zawsze należy powrócić do tytułowania i zwracać się do szefa „Panie Dyrektorze”.
Asertywność w spoufalaniu
Jak to wiadomo bywa, że osoba proponująca nam przejście na „Ty” jest dużo starsza i po prostu nie wyobrażamy mówić sobie do niej po imieniu, będzie to dla nas krępujące i niewłaściwe. Nie bójmy się wtedy odmówić i wytłumaczmy swój powód drugiej osobie, na pewno wtedy zyskamy w jej oczach szacunek.
Panie zastępco
W naszym kraju istnieje zasada zwracania się do osób pełniących funkcje zastępczy, np. wiceprezesów pełnym tytułem, tj. Panie Prezesie.
Szkolenie dla sekretarek, szkolenie dla sekretarki, sekretarka szkolenie, sekretariat szkolenie, asystentka szkolenia, profesjonalna asystentka sekretarka, szkolenie sekretarka asystentka, szkolenia dla asystentek zarządu, szkolenie sekretarka warszawa, szkolenie asystentka zarządu warszawa, profesjonalna asystentka szkolenia, szkolenie dla sekretarki warszawa, kurs sekretarka asystentka, asystentka zarządu szkolenie, asystentka zarządu szkolenie warszawa, office manager szkolenie, certyfikowany office manager, szkolenie office manager warszawa, profesjonalny office manager zarządzanie biurem, sekretarka szkolenia.